«محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت با هدف حمایت از بنگاه های خرد، کوچک و متوسط که بخش قابل توجهی از آنها در حوزه اصناف تولیدی فعالیت می کنند، دستورالعمل شناسایی و تامین مالی بنگاه های صنفی تولیدی برای بازسازی و نوسازی را ابلاغ کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ماده یک این دستورالعمل به شرایط تسهیلات اختصاص دارد و در بند یک این ماده آمده است: اولویت اصلی پرداخت تسهیلات موضوع این دستور‌العمل، آن دسته از بنگاه ‌های صنفی – تولیدی است که توان شبکه‌ سازی و خوشه ‌سازی داشته باشد.
این واحدها باید از لحاظ ظرفیت تولید، دانش فنی و داشتن بازار مشکلی که مانع راه‌انداری یا افزایش تولید باشد، نداشته و با دریافت این تسهیلات قادر به نوسازی و بازسازی باشند.
طبق بند 2 ماده یک این دستورالعمل، مدت زمان بازپرداخت تسهیلات برابر ضوابط بانکی تعیین می‌شود.
همچنین در بند دیگر آن آمده است: نرخ سود مورد عمل در تسهیلات موضوع این دستورالعمل، همسان واحدهای تولیدی صنعتی است.
در بند چهارم این ماده نیز تاکید شده است: بنگاه‌های تولیدی مشمول این دستورالعمل به استناد بخشنامه 21 اردیبهشت 95 بانک مرکزی از شرایط نداشتن بدهی غیرجاری، چک برگشتی، رعایت نسبت مالکانه و مفاد «آیین‌نامه رعایت شاخص‌های مالی در اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی توسط بانک‌های دولتی» مستثنی هستند.
ماده 2 این دستورالعمل به شرایط و وظایف متقاضی اختصاص دارد که بر اساس آن داشتن پروانه کسب در رسته‌های دارای اولویت، داشتن سهم بازار، داشتن فنی و ظرفیت تولید، دارا بودن حداقل 2 نفر شاغل (صاحب پروانه می‌تواند یکی از شاغلان باشد)، داشتن توان نوسازی و بهسازی واحد تولیدی حداکثر تا پایان 6 ماهه اول سال1397 و استفاده از تسهیلات تنها در راستای اهداف تعیین شده، ورود اطلاعات لازم در سامانه، ارائه مدرک لازم به بانک‌های عامل و پیگیری فوری اخذ تسهیلات ضروری است.
در بخش دیگری از این دستورالعمل سازمان های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور موظف شده اند بنگاه های صنفی تولیدی را از بین رسته های تولیدکنندگان مبلمان، دکوراسیون داخلی، سرویس خواب و سایر مصنوعات چوبی، تولیدکنندگان انواع پوشاک و سری‌دوزی، تولیدکنندگان کیف و کفش دست دوز و ماشینی، تولیدکنندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی، واحدهای صنفی انواع چاپ، تولیدکنندگان لوستر و بلور، واحدهای صنفی بسته‌بندی آجیل، خشکبار و زعفران، تولیدکنندگان کالای خواب، قطعه‌سازان و فلزتراشان و فلزکاران و ریخته‌گران، تولیدکنندگان کالاهای خانه و آشپزخانه، تولیدکنندگان محصولات پایین‌دستی پتروشیمی، تولیدکنندگان صنایع دستی، گلیم، زیلو، جاجیم، بافتنی و کالاهای مشابه دیگر، تولیدکنندگان انواع شیرینی، شکلات، نبات و آب نبات و تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی اولویت بندی کنند.
همچنین اطلاع‌رسانی موثر به متقاضیان از طریق سیستم پیامکی و سامانه‌های وزارتخانه و اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی و سایر روش‌های ممکن، تایید درخواست واحدهای صنفی متقاضی، به طریق الکترونیکی در سایت ایرانیان اصناف به نشانی اینترنتی www.iranianasnaf.ir ، پیگیری شکایات واحدهای صنفی تولیدی که تقاضای آنها توسط بانک های عامل مورد پذیرش قرارنگرفته اند از دیگر وظایف عوامل اجرایی این دستورالعمل است.
در این دستورالعمل، وظایف اتاق اصناف شهرستان ها نیز مشخص شده و براساس آن اطلاع رسانی به اتحادیه های صنفی ذینفع، شناسایی بنگاه‌های صنفی تولیدی، پیگیری جذب تسهیلات توسط اصناف مشمول، تایید درخواست واحدهای صنفی متقاضی تسهیلات،به طریق الکترونیکی در سامانه اصناف به نشانی www.iranianasnaf.ir، نظارت بر نوسازی و بازسازی واحدهای صنفی پس از پرداخت تسهیلات و ارایه گزارش عملکرد به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و شهرستان مربوطه اعلام شده است.
براساس این دستورالعمل بانک‌ها و موسسات اعتباری مکلفند بررسی و تعیین تکلیف طرح‌ها و واحدهای معرفی شده حداکثر ظرف یک ماه پس از تکمیل مدارک، اعلام مکتوب نتیجه بررسی اعم از موافقت یا رد آن را به همراه دلایل آن، به متقاضی، ظرف حداکثر یک هفته پس از اتمام مهلت مذکور اعلام کند.
همچنین برای آزادسازی وثایق مازاد متناسب با بازپرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به بنگاه‌ها، پذیرش ضمانت صندوق‌های ضمانتی، حمایتی و بیمه‌نامه شرکت‌های بیمه تجاری و یا اوراق بهادار به عنوان وثیقه با رعایت مقررات و ضوابط، پایش و نظارت بر هزینه کرد تسهیلات پرداختی در راستای هدف مورد نظر، سرپرستی بانک و موسسه اعتباری در استان موظف است اطلاعات تسهیلات اعطایی موضوع این دستورالعمل را از طریق سامانه بهین‌یاب به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند.
طبق دستورالعمل وزیر صنعت تمامی فرایند اجرای کار، به صورت الکترونیکی و از طریق سایت اصناف انجام می شود و روند آن به این صورت است که در مرحله اول متقاضیان مشمول این دستورالعمل باید نسبت به ثبت درخواست خود برای اخذ تسهیلات مورد نیاز، در سامانه اصناف به نشانی www.iranianasnaf.ir در قسمت «تأمین مالی بنگاه صنفی تولیدی» اقدام کنند.
متقاضیان باید اطلاعاتی مانند شناسه صنفی، بانک عامل، شماره حساب، شماره تلفن ثابت و همراه خود را وارد کنند و پس از تکمیل تقاضانامه، پیامکی را دریافت خواهند کرد که باید آن را نزد خود نگهدارند؛ مضمون پیامک عبارت است از اینکه «درخواست شما در سایت ایرانیان اصناف ثبت شد. پرداخت تسهیلات مشروط به تصویب طرح پیشنهادی شما توسط بانک عامل می باشد».
مرحله دوم اتاق اصناف شهرستان مربوطه به صورت روزانه، به درخواست‌های اصناف رسیدگی و نسبت به تایید اطلاعات وارده در سایت مذکور اقدام می‌کند.
مرحله بعد سازمان صنعت معدن و تجارت استان مربوطه به صورت روزانه، به درخواست های تایید شده از سوی اتاق اصناف شهرستان مربوطه رسیدگی و نسبت به تایید اطلاعات وارده به صورت الکترونیکی در سایت مذکور اقدام می کند.
در مرحله چهارم مرکز امور اصناف و بازرگانان با همکاری اتاق اصناف ایران، درخواست‌های تایید شده از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها را بررسی و از طریق ایجاد دسترسی‌های لازم اطلاعات را به صورت الکترونیکی برای سایت بهین یاب به نشانی Behinyab.ir و سامانه فرآیندی متصل به آن ارسال می‌کند.
آخرین مرحله مربوط به دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت متبوع، از طریق سامانه بهین یاب نسبت به معرفی متقاضیان به بانک‌های عامل اقدام می کند.
در این دستور العمل ادارات کل امور مالیاتی در استان ها موظف شده اند، بدهی مالیات قطعی شده آن دسته از واحدهای صنفی تولیدی مشمول این دستورالعمل را به صورت پلکانی طبق برنامه مشخص در حداکثر زمان ممکن قانونی تقسیط و ظرف مدت یک هفته نسبت به صدور گواهی موضوع تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم، برابر مقررات اقدام کنند.
همچنین در این ماده اعلام شده که در شرایط مساوی اولویت با متقاضیانی است که زودتر ثبت نام کنند؛ اما چنان‌چه در سال جاری به هر دلیل امکان برخورداری از تسهیلات موضوع این دستورالعمل فراهم نشود، متقاضیان واجد شرایط برای سال آینده در اولویت هستند.
نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بر عهده مرکز اصناف و بازرگانان و اتاق اصناف ایران گذاشته شده است.